Madagaskar, ostrov plný barev i protikladů

16.08.2023

Madagaskar, pozoruhodný kousek země, který je domovem unikátní flóry a fauny, přímo vybízí k nekonečnému lenošení, hrátkám ve vlnách Indického oceánu i dobrodružným výpravám do divoké přírody. Vydejte se spolu s námi na malou virtuální prohlídku, během níž vám ukážeme ty největší skvosty Madagaskaru, tradiční řemeslo i odvrácenou tvář tohoto zázračného místa na Zemi.

Madagaskar, ostrov zázraků

Madagaskar, dříve Malgašsko, byste na mapě nalezli jihovýchodně od žhavé Afriky. Je to nejstarší a také čtvrtý největší ostrov na naší planetě. Hoví si osamocen v teplých vodách Indického oceánu již miliony let, což přispělo k vytvoření nebývale rozmanité fauny a flóry, kterou jinde na světě nenajdete. Pouhých 10 procent všech rostlin a živočichů lze spatřit i jinde na Zemi, ostatní ve volné přírodě naleznete pouze zde. A stejně rozmanitá je tady i krajina. Toulat se můžete po nádherných plážích, sytě zelených pralesech, horských štítech i žhavých pouštích, dokud se té nádhery dosyta nenabažíte. Společnost vám na vašich cestách za poznáním budou dělat lemuři, vzácní motýli, nádherní ptáci i barevní chameleoni. A z výšky na vás budou tiše dohlížet majestátní baobaby či gigantické rafiové palmy.

Madagaskar, ostrov tradičních řemesel

Na Madagaskaru je pestrá nejen příroda – i místní kultura a tradice jsou plné barvitých nuancí. Malgašská hudba, tance a umění vyprávějí příběhy mnoha malgašských generací. Místní lidé jsou neuvěřitelně přátelští a ochotní ukázat vám krásu své kultury i řemesel. Plně využívají to, co jim příroda nabízí. Jejich um se odráží především v košíkářství a tkalcovství. Neobyčejně náročnými technikami jsou schopni splést, uháčkovat či utkat naprosté skvosty. Vše zcela přírodní cestou. Využívají totiž palmové listy, rákos, kůru stromů či různé druhy trav.

A ani vaše chuťové pohárky rozhodně nebudou na Madagaskaru strádat. Místní kuchyně je díky mnoha zámořským vlivům neuvěřitelně pestrá, barevná a voňavá. Základní potravinou je rýže, kterou často doplňuje kokos, mořské plody, ryby, vepřové maso, maso zebu, různé druhy koření, voňavoučké ovoce i chutná zelenina. V mnoha pokrmech se objevuje také rafiová palma.

Madagaskar, ostrov kontrastů

Oči běžných turistů většinou spatří pouze tu krásnou, exotickou stránku Madagaskaru, nicméně ostrov je sužován i řadou problémů. Patří mezi nejchudší země naší planety a chudoba se zde, živena politickou situací i korupcí, stále prohlubuje. Sice zde nedochází k žádným občanským válkám a země je velkou měrou podporována i zvenčí, místní hospodářské klima se však nemění.

A na pokraji zničení je i místní vegetace. Madagaskar je bohužel nebezpečnou rychlostí odlesňován a nespoutaná divoká krajina se mění doslova před očima. Životní prostor všech těch úchvatných živočichů, které jinde na Zemi nenajdete, se stále zmenšuje a tomuto jedinečnému klenotu pouhých 400 km od břehů Afriky reálně hrozí záhuba.

Podpořit místní řemeslo a šikovné Malgaše můžete spolu s námi nákupem některého z našich výrobků vytvořeného zcela v souladu konceptem fair trade.